19פלואור הוא גרעין רגיש שנותן סיגנלים צרים הפרוסים על תחום היסט הכימי נרחב.

ניתוח אופייני של ספקטרום תמ"ג 19פלואור דומה לזה של פרוטון (1H). שירות התמ"ג שלנו מאפשר מדידה תמ"ג 19פלואור יחד עם שיטות תמ"ג רבות אחרות. ניתן לקבל את מספר הפלואורינים מכל סוג בספקטרום של דוגמה טהורה, בתנאי שהמולטיפלים מופרדים היטב (מה שסביר מאוד בגלל טווח הגדול של היסט הכימית), ישירות מאינטגרלים של המולטיפלט. ספקטרום תמ"ג שגרתית נותנת אינטגרלים עם דיוק של ‎±10%. ניתן להשיג דיוק של ‎±1% על ידי הגדלת זמן ההמתנה לרלקסציה לחמש פעמים זמן הרפיה האורכית (T1) של האותות שמעוניינים בם.

המבנה של מולטיפלט נותן מידע על הסביבה של פלואור. צימודי ספין-ספין מועברים באמצעות קשרים כימיים ונותנים מידע על הסביבה המולקולרית הקרובה. קבועי הצימוד הם בדרך כלל גדולים יותר מאלה של 1H. רוב החומרים שמכילים פלואור מכילות מימן שמצתמד עם פלואור בנוסף לצמוד החד-גרעיני. ייתכן שהמולטפלטים מפוצלום על ידי גרעינים אחרים כגון 31Phosphorus. אם צימוד הרב-גרעיני אינו רצוי ניתן להפר את הצימוד. סדרת הפולסים הטובה ביותר במקרה זה עבור הפרת צימוד רגילה לחלופין לתוצאות כמותיות יש להשתמש בהפרת צימוד לסרוגין בהיפוך.

במקרה של 2-פלואורו-2-דיאוקסיגךוקוז, יש שני אנומרים (סוג של איזומר ספציפי לסוכרים) שנותן שני סיגנלים בספקטרום עם הפרת צימוד של פלואור ושני מולטפלטים חופפים בספקטרום מצומד (תרשים 1).

תרשים 1. ספקטרום 19F של 2-פלואורו-2-דיאוקסיגךוקוז

19F ספקטרום

לכל סוג של סיגנל יש טווח היסט כימי אופייני (תרשים 2).

תרשים 2. טווחים של היסט כימי עבור 19F

19F היסטים כימיים של

תכונות גרעין ה-19F

(הסברים נוספים)

תכונהערך
ספין½
שכיחות בטבע100%
תחום ההיסט הכימי‎700 ppm‌, בין ‎-300 ל-400
יחס התדירויות (Ξ)94.094011%
חומר יחוס (נקודת אפס יחסית)CFCl3 = 0 ppm
רוחב פס של חומר הייחוס
זמן התפוגה T1 של חומר הייחוס
רגישות יחסית ל-1H בשכיחות טבעית0.83
רגישות יחסית ל-1H כאשר מועשר0.83
רגישות יחסית ל-13C בשכיחות טבעית4716
רגישות יחסית ל-13C כאשר מועשר4716

בטיחות

הערה בטיחות: חלק מהחומרים המוזכרים כאן מסוכנים מאוד, יש להתייעץ עם כימאי מוסמך לפני העבודה בהם. כאשר החומרים אינם מוכרים על הכימאי לחפש בספרות המקצועית מידע בקשר אליהם. הממסים המשמשים לבדיקות תמ'''ג הם ברובם דליקים ורעילים. TMS לדוגמא רעיל ודליק, יש להשתמש בכפפות מגן ולעבוד במנדף. במיוחד, CFCl3 רעיל: חבוש כפפות מגן ועבוד במנדף. פלואורידים רעילים: חבוש כפפות מגן.